Перелом скріплять гвинтом. А він в організмі розсмокчеться....

дата новости: 
25/03/2015 (All day)

Пам’ятаєте, як у фільмі «Діамантова рука» герой розповідав про свою зламану руку: «Подскользнулся, упал, закрытый перелом, потерял сознание, очнулся — гипс»? Та це тільки в кіно усе так легко. В реальності перелом — це ще й біль, анестезія, операція зі з’єднання кісток, незручності з гіпсом, а за якийсь час — повторна операція з анестезією для видалення фіксаторів. І, звісно (куди від цього дінешся), немалі гроші. Мало хто знає, що віднедавна можна уникнути принаймні половини переліченого. З літа минулого року в Чернігові — вперше в Україні — почали «ремонтувати» переломи й лікувати захворювання суглобів за допомогою імплантів, яких не треба видаляти.

«Невже

це моя нога?»

52­річна чернігівка Світлана Іваненко вже відчула переваги такого методу лікування:

— Я зі своєю правою ногою мучилась довго. На ній великий палець зігнувся, ліг на сусідній, а той вигнувся гачком. Усі кісточки зсунулися. Як потім сказав лікар, у мене поперечна плоскостопість. Було, коли багато походжу пішки, нога так болить! Влітку у шльопанцях ще сяк­так, а взимку в будь­якому взутті як у лещатах.

Цієї зими син наполіг: «Щось роби! Скільки ти мучитимешся?» Я звернулась у 2­у міську лікарню. Мені сказали: поставлять пластини, потім накладуть гіпс — і 2 місяці на ногу не ступати, ходити лише з милицями. А сестра, спасибі їй, підказала, що в Чернігівській районній лікарні можуть зробити інакше. Я прийшла в травматологічне відділення. Мене прийняв лікар Олег Ціленко — професіонал і чудова людина! Викликає таку довіру. Перед операцією у мене зовсім не було страху.

17 грудня мене прооперували: на деформованих пальцях зробили три переломи, поставили два імпланти. Обійшлися вони у 9 тисяч гривень. Син допоміг, бо пенсія у мене невелика. Одразу ж після операції можна було ступати на п’ятку. Та я про всяк випадок береглася, спиралась на милиці. За тиждень уже була вдома. Зараз по хаті ходжу вже без «чобота» (ортез для фіксації. — Авт.), надіваю його, лише коли йду надвір. Періодично показуюсь Олегу Миколайовичу. Коли побачила свій рентгенівський знімок, очам не повірила: «Невже це моя нога?» Навіть ніжка — тепер я можу так її назвати.

 

У світі, зокрема у США та Європі, біодеградуючі імпланти — так вони називаються — використовують з 2005 рокуТравматолог Чернігівської центральної районної лікарні Олег Ціленко опанував цю методику першим в Україні. Переймав досвід у фінів, які й розробили ці імпланти. Першу операцію зробив у серпні 2014 року — 42­річному чернігівцю Олегові Самсоненку.

— Він упав з велосипеда, зламав ключицю, — згадує пацієнта Олег Миколайович. — Лікар запропонував йому поставити металеву пластину. Та пацієнт виявився педантичним, став шукати альтернативу. В Інтернеті натрапив на сайт «Української торгово­медичної компанії», яка постачає імпланти. Зателефонував туди, потім зв’язався зі мною. Ми поставили йому імплант. І за три тижні він знову їздив велосипедом.

Я провів уже два десятки операцій. І поки що не було жодних ускладнень чи нарікань.

За словами Олега Миколайовича, перелом можна зафіксувати кількома способами: за допомогою спиць, пластин чи біодеградуючих імплантів — гвинтів і пінів.

— Коли люди звертаються зі своєю проблемою, ми пропонуємо різні варіанти, а люди вибирають прийнятний для себе. Усім підряд імпланти ставити не можна, лише за показаннями. Вони розсмоктуються в період від 2 місяців до 2 років. Тому ми ставимо їх у кістки, які зростаються протягом 2 місяців: це руки, ноги, стопи, ключиці, надколінники. Для фіксації великих кісток — стегна, гомілки — імпланти не підходять. Окрім цього, не можна їх використовувати при багатоуламкових роздроблених складних переломах.

Плюси

і мінуси

Разом із Ціленком операції з використанням біоімплантів проводять заввідділення травматології Володимир Андросов і лікар­травматолог Іван Джичка. Медики перераховують переваги біодеградуючих гвинтів і пінів перед металевими пластинами:

Менша тривалість операції. Не треба робити великих розрізів. Для того щоб вставити імпланти, достатньо 2­3­сантиметрового.

— Біоімпланти створені із сополімерів молочної та гліколевої кислот, які є в організмі людини. Вони розсмоктуються (деградують) і виводяться з організму природними шляхами. Отож їх не треба видаляти після того, як перелом зрісся. А значить, людина не мусить знову переносити наркоз і витрачати додаткових коштів на повторну операцію. Дешевше не лише пацієнту, а й державі: не треба оплачувати людині ще один лікарняний.

— За добу вставлений імплант стає коротшим, набухає, заповнюючи весь кістково­мозковий канал. Таким чином створюється додаткова компресія й досягається міцність фіксації, тому можна не накладати гіпсу. Хоча знову ж таки все індивідуально, залежно від характеру травми. Замість гіпсу можна поставити знімний фіксатор — ортез.

— Металеві фіксатори в кістках можуть окислятися, викликати металоз, остеопороз, запалення, дискомфорт. Біоімпланти ж взагалі не відчуваються. Цікаво й те, що вони нерентгеноконтрастні — на знімку їх не видно.

— Ця методика дуже хороша, особливо для дітей, — наголошує Олег Миколайович. — Для дитини не те що операція, самі відвідини лікаря — стрес. А що вже говорити про повторний наркоз? Крім того, на відміну від дорослих, у дітей імплантами можна з’єднувати практично всі кістки. У Росії, в клініці Рошаля, вже давно це роблять. У нас, на жаль, поки що ні. Наша лікарня з дітьми не працює (там своя специфіка анестезії). Хіба якщо 16­18­річний пацієнт розвинений — досяг певної маси й зросту, то можемо за нього взятися.

Недолік у використанні імплантів один — ціна. Залежно від різновиду біодеградуючі піни й гвинти коштують 4­5 тисяч гривень. Недешево. До того ж закуповуються вони за євро. А з нинішнім курсом та його стрибками, очевидно, ще підскочать у ціні. Але ж здоров’я все одно дорожче.

Виходить

один на один

Районна лікарня приймає пацієнтів не лише з Чернігівського, а й з інших районів. 55­річна Марія Склярова — із Борзни.

— Якраз на День закоханих ішла вулицею, оступилась і впала на лікоть, — розповідає про своє травмування Марія Іванівна. Говорячи медичною мовою, вона дістала «закритий внутрішньосуглобовий перелом ліктьового відростка». — Вирішила звернутися до земляка (Олег Миколайович родом із Борзни). Він запропонував поставити імплант. До цього я навіть не чула про них. Погодилася. 18 лютого мені зробили операцію. За тиждень зняли шви й відпустили додому. Я не жалкую, що погодилась, хоч для мене, пенсіонерки, 5300 гривень — дорогувато.

— Але вдруге — знову наркоз, знову операція. По грошах вийде один на один, та ще й здоров’я і нерви ціліші, — долучається до розмови сусідка Марії Іванівни по палаті, 59­річна Світлана Корніченко із Количівки Чернігівського району. Рік тому я упала й розбила коліно. Мені скріпили його металевими фіксаторами. Цілих півроку я носила гіпс. А тепер оце звернулась, щоб витягли метал. Знову переживати те ж саме. Якби тоді мені запропонували імпланти, я б не вагаючись вибрала саме їх.

Обидві пацієнтки навперебій дякують персоналу травматологічного відділення райлікарні.

— Тут такі фахівці, таке хороше ставлення до пацієнтів! Видно, що люди — на своєму місці!

У кого виникне потреба, звернутися до травматології ЧЦРЛ можна за номером (04622) 3­10­53.

Амбросийчук Галина

e-mail bioretec.lv@ukr.net +380978228932

37
Глуб Алесандр

e-mail bioretec.kv@ukr.net +380671315185

15
Циленко Олег Николаевич

bioretec.cn@ukr.net
+38 (067) 929-84-48

16
ООО "УТМК"

utmc2012@ukr.net
+38 (0462) 651-131
+38 (050) 382-88-79

16
Шестак Александр Николаевич

bioretec.kh@gmail.com
+38 (067) 570-23-44

29
Сафронов Данил Викторович

bioretec.kh@gmail.com
+38 (097) 278-01-04

29
Дудко Алексей

+38 050 768 80 99
alex_ddd_2000@mail.ua

36